معرفی روستای اشترمل مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری   
شنبه, 14 مرداد 1396 ساعت 02:02

بسم الله الرحمن الرحیم

اشترمل روستایی با قدمت بسیار طولانی در جنوب شرقی شهرستان تویسرکان، بخش مرکزی و در دهستان سید شهاب واقع شده است .این روستا از شرق با روستاهای سیدشهاب و سنگ سفید، از جنوب با روستای احمد آباد،از غرب با روستای دارانی سفلی و از شمال با روستای جیجانکوه دارای مرز مشترک است.
سابقه تاریخی
بر اساس شواهد موجود در محل، قدمت سکونت در این روستا دارای سابقه بسیار طولانی است .
شاهد این موضوع وجود محوطه ای باستانی در محدوده تپه تاریخی روستای اشترمل است که در ضلع جنوب غربی روستا و بعد از قبرستان قدیمی واقع شده است.
وجود سفالینه ها و قطعات سفال در نقاط مختلف این تپه که نام آن چراغعلی میباشد، بیانگر قدمت طولانی سکونت در این منطقه است و تپه سابقه سکونت گاهی را دارد.
بر اساس نقل قول بزرگان در گذشته ای نه چندان دور آثاری از وجود سه برج تاریخی در محدوده ی روستای اشترمل وجود داشته است که امروزه متاسفانه از بین رفته اند و اثری از آنان وجود ندارد.
در روستای اشترمل دو گورستان قدیمی وجود دارد که دارای وسعت زیادی هستند. قبرهای قدیمی و وسعت زیاد این دو محل می‌تواند دلیل دیگری بر اثبات قدمت و سکونت در اشترمل باشد.
وجود بافت مسکونی قدیمی و فرسوده روستا که در آن خانه هایی خشتی و گلی در گذشته های دور بنا گذاشته شده خود دلیل دیگری بر سابقه تاریخی روستا است. این محدوده قدیمی غالبا در غرب روستا قرار گرفته که امروزه بخشهایی از آن هنوز پا بر جاست.

در روستای اشترمل سه برج تاریخی وجود داشته است که روستای اشترمل در پشت این سه برج قرار گرفته است که در قدیم الایام راهزنها به روستا حمله میکرده اند و از طریق این سه برج از روستا محافظت شده است .

فرهنگ
در شب های زمستان اهالی روستا تا پاسی از شب را دور هم جمع می‌شدند.
پذیرایی در این شب ها شاه دانه٬گندم برشته٬کشمش٬گردو٬مغز بادام و سنجد بوده است.
فردی از اهالی روستا که صدای دلنشینی داشت با صدای رسا شروع به خواندن کتابهای شاهنامه٬ امیر ارسلان٬ فلک ناز و خورشید آفرین میکرد.

بازی
بازی های قدیمی این روستا کوچ بر بانو کوچ ، درنه بازی، دال پران رحمان آبادی و کوشک می‌باشد.

بر اساس نقل قول از گذشتگان در طی سالیانی نه چندان دور چند تن از افراد روستای اشترمل به کار تجارت مشغول بودند و با حکم حکومتی مجوز (پاسبورد) به کشورهای روسیه ترکیه افغانستان عربستان عراق و چین را داشته اند
و به این کشورها با شتر و اسب مسافرت داشته اند.

وجه تسمیه اشترمل
بر اساس نقل قول گذشتگان سنگی به شکل شتر خوابیده در اشترمل وجود که یکی از دلایلی که اشترمل نامیده میشود به همین خاطر است
دلیل دیگر نام اشترمل این است که از دور به آن نگاه میکنی کوهها به شکل گردن اشتران را دارند و کلمه مل در لفظ محلی گردن را دارد
اشترمل در یک منطقه کوهستانی واقع شده است که نقاط بالا دست و پایین دست روستا اختلاف سطح زیادی دارند

اشترمل روستایی است که وقتی وارد آن میشوی تا چشم کار میکند کارگاه‌هایی خود نمایی میکند که بر در هر یک از آنها آثار بینظری بر روی مبل به چشم می‌خورد و سراسر روستا پر از چوب های گردو ،گویی که به شهر چوبی وارد شده ای.
مردان بسیاری در هر کدام از کارگاهها مشغول خلق شاهکاری از خود هستند که هر آنچه از زیبایی آن بگویی باز هم نتوانسته ای حق مطلب را ادا کنی نقش های برگرفته از دوران هخامنشی و دوران ایران باستان و سبک گلریز با هنر دست منبت کاران روستای اشترمل بر روح بی جان چوب های گردو جان میگیرد.
انسان با تماشای هر کدام از نقش های حک شده بر روی چوب گویی به دنیای دیگری سفر میکند هنرمند منبت کار با حوصله وصف ناشدنی و با هنرمندی بی نظیر خود خلاقانه طرح هایی را بر روی چوب خلق می‌کنند که هر کدام در نوع خود بی‌نظیر است .
هنرمند منبت کار تلفیقی از حوصله و ذوق خود را به کار گرفته تا با چند قلم و اسکنه ای فلزی(مغار) ذهنیات خود را با خطوط کوفی، نقوش اسلیمی،ختایی و گل مرغ،شیر فیل طرح های هخامنشی و صد ها طرح دیگر بر روی چوب بی جان نقش کند.
هنر دست هنرمند و صنعتگر «اشترمل» با ادراک احساس و اندیشه و خلاقیت در می آمیزد تا باز هم شاهکاری بی‌نظیر از خود بر جا میگذارد.
بیش از هفتاد درصد مردم این روستا به صنعت مبل و منبت مشغول هستند به طوری که این هنر و صنعت موجب شده تا در این روستا مهاجرت معکوس اتفاق بی افتد و مهاجرت افراد به روستا موجب افزایش جمعیت آن شده است.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

 

ورود کاربراننظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد دهیاری؟
 

پیوندها

سامانه پیامک ترز | ثبت نام رایگان

آخرین اخبار جهان | اخبار سیاسی | اجتماعی | اقتصادی | علمی | ورزشی | اخبار فناوری
 
 
 

اوقات شرعی